Şifreyi yenile

Arama sonuçlarınız
07/04/2021

Fethiye Tarihi Yerler

1.Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti Fethiye’nin 42 km doğusunda bulunan Ksonthos Vadisi’nde tarihi 11 bin yıl öncesine dayanan bir antik kent. Kanatlı Pegasus’un da yaşadığı yer olarak bilinen bölgeye vardığınızda dikkatinizi ilk çekecek şey, bozulmaya uğramadan günümüze kadar ulaşmış Akropol ve kentin doğa ile iç içe olduğu konumu olacaktır.

Antik kentin dik yamaçlarından, Akdeniz’in hayranlık uyandıran manzaralarına şahitlik edebilirsiniz. Geçici olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de önemli bir yer tutan Tlos Antik Kenti, Hititlilerin Dlawa olarak nitelendirdikleri Likya’nın 19. yüzyıla kadar yaşam sürdüğü en eski yerleşim yerlerinden biri. Fethiye’den yaklaşık 40 dakika süren yolculuk sonrası antik kentin büyüsünü hissedebilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Tlos Antik Kenti, günümüze kadar iyi bir şekilde korunabilmiş ihtişamlı antik kentlerden biri olması nedeniyle Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

Efsanesi: Antik kentlerin çoğu için efsaneler bulunmaktadır. Tlos Antik Kenti için de Kanatlı At Pegasus’un yaşadığı yer olduğu yönünde efsaneler bulunmaktadır. Bu da kentin, mitolojide ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bize göstermektedir.

2. Araxa Antik Kenti

Fethiye’ye 40 km mesafede bulunan Araxa Antik Kenti, Fethiye’nin antik kentler konusunda ne kadar zengin olduğunu bizlere gösteriyor. Antik kentin olduğu bölgede hamamlar, su kanalları, mezarlar, lahitler ve ev kalıntıları gibi çeşitli kalıntıları görebilirsiniz.

3. Amintas Kaya Mezarları

Burası neresi? Amintas Kaya Mezarları’nın yer aldığı bölge Fethiye’nin büyüleyici noktalarından biri… Statüsü yüksek kişiler için yaptırılan mezarlar, ilçenin en güzel manzaraya sahip bölgesine yerleştirilmiş. Aynı zamanda eski şehrin simgesi haline gelmiş, doğal oluşum kayaların oyulmasıyla yaptırılan bu mezarlara basamaklar aracılığıyla yaklaşabilmeniz mümkün. Mezarların MÖ 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edimektedir.

Basamakları kullanarak yukarılara doğru yol aldığınızda mezarların en görkemlisi ve etkileyici olanı Amintas’a rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Amintas’ın kimin mezarı olduğu hala tam olarak bilinmese de mezarın büyüklüğü ve ihtişamı sebebiyle dönemin en önemli kişilerinden birine ait olduğunu tahmin ediliyor.

Neden gitmeliyim? Amintas Kaya Mezarları, günümüzde Fethiye’nin en bilinen tarihi yerleri arasında bulunmaktadır ve tarihin içinde yolculuk yapmaya olanak tanımaktadır.

4. Telmessos Antik Tiyatro

MÖ 3. yüzyılda Akdeniz Bölgesi’nin merkezlerinden biri olarak kabul gören Telmessos’un içindeki antik tiyatro, Fethiye sahilinde merkezi konumda yer alıyor. Pek çok kazı çalışmasına da ev sahipliği yapan tiyatro, restorasyon sürecinde ancak görüp, fotoğraf çekebilmeniz mümkün. 20 basamaktan oluşan yapı tarih severlerin de yoğun ilgi gösterdiği bölgenin önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor.Neden gitmeliyim? Günümüze ulaşabilen birçok kalıntısı sayesinde, Telmessos Antik Kenti, Fethiye antik kentleri arasında mutlaka zaman ayrılması gereken noktalardan biridir.

5. Pınara Antik Kenti

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış Fethiye’de ziyaret edilebilecek önemli tarihi noktalardan biri de Pınara Antik Kenti… Burası, Fethiye’den 45 km uzaklıkta bulunuyor. Kentin adı ise, kurulduğu nokta yuvarlak bir alan olduğu için Likya dilindeki “Pinale” kelimesinden gelmektedir. Kentin kuruluşunun MÖ 330-334 yıllarına dayandığını bölgede bulunan kitabeden anlıyoruz. Büyük İskender ve Bergama Krallıkları tarafından da ele geçirilen şehir daha sonra ise Roma’ya bağlı bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdürmüştür. 8. yüzyıla gelindiğinde ise bölgedeki depremler nedeniyle şehrin büyük zarar gördüğü ve bu nedenle terk edildiği bilinmektedir. Kayalara oyulmuş odaların yerleşim için mi yoksa mezar olarak kullanmak için de yapıldığı ise tam olarak bilinmemektedir. Kentin alt kısmında ise agora, tiyatro ve odeon gibi kısımlar yer almaktadır.

Neden gitmeliyim? Öncelikle kentin sarp kayalıklara kurulmuş olduğunu ve bu nedenle ulaşım için yolların biraz zorlu olduğunu belirtelim. Bu nedenle kondisyonlu olmanın antik kente ulaşmak için önemli olduğunu bilmenizde fayda var. Eğer bunu göze alırsanız UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiş bu antik kentin sizi çok etkileyeceğinden eminiz.

6. Letoon Antik Kenti

MÖ 7.Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Letoon Antik Kenti, Fethiye’de Likya yürüyüş yolu üzerinde bulunuyor. Antik Çağ için önemli bir din merkezi olan şehir, Letoon, Apollon ve Artemis tapınaklarını da içinde bulunduruyor. Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adandığı rivayet edilen tapınak ve antik kent, 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Fethiye’ye gittiğinizde Letoon Antik Kenti görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Neden gitmeliyim? UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu antik kent, bizce Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

7. Kayaköy

Likya Uygarlığı’ndan kalan ve 1923 yılına kadar yaşamın devam ettiği olan Kayaköy, zamanında 25 bin kişinin ikamet ettiği eski bir Rum Köyü. Mübadele sürecinde boşaltılan köy bir daha hiç dolmamış. Eski adı Levissi olan köy, Hisarönü’ne 4-5 kilometre mesafede yer alıyor. Dapdar sokakları, üst üste dizilmiş evleri, eski dönemlerin mimari özelliklerini yansıtan kiliseleri ve şapelleri ile Fethiye’de görülmeye değer yerler arasında.. Kayaköy sahip olduğu bu değerler sayesinde UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü şeklinde isimlendirilmiştir.

Neden gitmeliyim? Eski Rum evlerinin mimarisini incelemek için burası güzel bir fırsat. Aynı zamanda geçmişte insanların birbirinin manzarasını ve güneşini kapatmayacak şekilde, oldukça saygılı bir biçimde bir mimariyi yaşatmış olmalarını görmek de insanı şaşırtan önemli detaylar açısından da Kayaköy önemli ziyaret noktaları arasında bulunmaktadır.

8. Fethiye Arkeoloji Müzesi

Burası neresi? Bölgeden çıkartılan eserlerin sergilendiği Fethiye Müzesi, biri arkeoloji biri etnografya olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Müze ilk olarak dönemin Muğla Valisi olan Recep Ceylan tarafından 1962 senesinde açılmıştır. Bir depo olarak bir süre faaliyetlerini yürüten müze, 1987 senesinde ise günümüzdeki yerinde ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Arkeoloji bölümünde büyük oranda seramik eserler sergilenirken, etnografya bölümünde yöreye has çeşitli el dokuma örnekleri, el işlemeleri, kaftanlar bulunuyor. Açık bölümünde ise büyük taş bloklu eserler, lahit mezarlar ile ”Izraza Anıtı” sergilenen müze mutlaka görmeniz gereken noktalardan.

Neden gitmeliyim? Fethiye Arkeoloji Müzesi içinde bölgede çıkarılan önemli tarihi eserler ve bölge has etnografik nesneler sergilendiği için Fethiye tarihi hakkında pek çok özel bilgiyi bu müzeyi ziyaretiniz sırasında edinebilirsiniz.

9. Likya Lahiti (Lycian Sarcophagus)

Likya Lahiti MÖ 4. yüzyıldan günümüze kadar geldiği düşünülen eşsiz bir tarihi eser. Lahit bölgede bol miktarda bulunan kalker taşından yapılmıştır ve bu taşla yapılmış bilinen en büyük yapı olarak kabul edilmektedir. Diğer tüm Likya Lahitleri arasında türünün en büyük örneği olarak gösterilen lahit Fethiye’nin önemli caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde sergileniyor. Likya mezarlarının karakteristik özelliklerini açıkça yansıtan lahit, tarih düşkünlerinin ilgi odağı.

Neden gitmeliyim? Uzun süre atıl durumda bulunan Likya Lahiti, Fethiye’de halka açık olarak görülebilecek önemli tarihi kalıntıların başında gelmektedir.

10. Afkule Manastırı

1500 yıllık bir geçmişe sahip olan Afkule Manastırı, ulaşımı kolay bir yerde olmasına karşın şimdiye kadar çok fazla kişi tarafından bilinmiyordu. Son dönemdeki tanıtım çalışmaları ise bu tarihi manastırın gün yüzüne çıkmasına büyük katkı sağlamıştır. Kilisenin 5. veya 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Manastır içinde aynı zamanda içme suyu deposunun da bulunduğu biliniyor.

Neden gitmeliyim? Manastır tarihe tanıklık etmesinin yanı sıra Rodos Adası’na kadar sunduğu muhteşem manzara ve doğası ile doğa yürüyüşçüleri tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kategori: Güncel Bilgiler
Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.