Fethiye’nin Yöresel Yemekleri

     Fethiye denilince turizm, deniz, kum, güneşten sonra akla gelen bir diğer özellik ise yöresel lezzetleridir. Fethiye ve çevresine geldiğiniz zaman hemen hemen her restaurantta menü olarak karşınıza çıkacak olan lezzetler şöyledir:

1. Babadağ Keşkeği:

      Babadağ Keşkeği, geceden bekleyen döğmenin iyice dövülüp kuzu eti ile birleşmesinden oluşmaktadır. Kuzu eti severler için inanılmaz bir lezzettir. Üzerine eklenen kırmızı toz biber, nane ile Fethiye’ de tüketilen meşhur yemekler arasına girmektedir. 

fethiyey%C3%B6resellezzetler

2. Ölemeç Çorbası:

     Fethiye’de yaz-kış sıcak başlangıçlar olarak göreceğiniz bir diğer lezzet ise Ölemeç Çorbası’dır. Sadece bu yöreye ait olan çorba ince ince kıyılmış soğanların toz biber ve su katılarak kaynatıldıktan sonra hamur topaklarının buluşmasıyla oluşmaktadır. Yapımı oldukça kolay olan bu lezzet Fethiye’de vazgeçilmez tatlar arasına girmektedir. 

fethiyey%C3%B6resellezzetleri

3. Leğen Böreği:

Fethiye’de lezzet olarak ilk sıraları olan Leğen Böreği, tepsi büyüklüğünde istenilen iç harca göre hazırlanmış bir tariftir. Fethiye köylerinde sıklıkla karşılaşacağınız bu lezzetin yanında çay vazgeçilmezdir.

y%C3%B6reselfethiyelezzetleri

4. Sılcan Otu Kavurması:

Muğla’ya özgü olan Sılcan Otu sarmaşık halinde iken toplanır. Güzelce temizlenip zeytinyağı ile kavrulur. İsteğe göre üzerine yumurta kırılır ya da sarımsaklı yoğurt ile tüketilir. Fethiye’ nin sıcağında hafif yemek arayanlar için tam olarak fırsat yemeğidir.

fethiyey%C3%B6resellezzetlervetarifler

5. Sarı Ot Kavurması:

Muğla Fethiye ve yöresine ait bu ot bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez hafif yemeklerindendir. İsmini otun sarı renkli saplarından aldığı bilinmektedir. Temizlenip kavrulduktan sonra üzerine ister baharat eklenip ister yumurta kırıp isterseniz de yoğurt ile tüketebileceğiniz bu lezzet sıca yaz aylarında vazgeçilmezdir. Romatizmaya da iyi geldiği bilinen bu sarı ot, Fethiye’nin en meşhur otlarından ve lezzetlerinden birisidir.

y%C3%B6reselfethiyeninlezzetleri

6. Zeytinyağlı Enginar:

Fethiye mutfağında yerini alan bir diğer lezzet de zeytinyağlı enginardır. Enginarlar güzelce haşlandıktan sonra zeytinyağlı ile kavrulmuş mevsim sebzelerinin enginar üzerine dökülmesiyle oluşan bu lezzet hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir.

Fethiyeniny%C3%B6reselyemekleri

Fethiye’de hem tatil yaparken hem de daha vazgeçilmez birçok meşhur yöresel lezzetlerini tatmak için www.tatilasya.com adresini ziyaret ediniz.